KONCERTY W PAŁACU SZUSTRA - cykl koncertów w siedzibie Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego. Koncerty rozpoczynają się we wrześniu, kończą pod koniec czerwca.
Cykl koncertów obejmuje:
1) Koncerty muzyki klasycznej - w niedzielę o godz. 12.00 - prezentujemy muzykę instrumentalną, wokalną, recitale solowe i kameralistykę.
2) Małą Akademię Muzyki - dwa razy w miesiącu, w soboty o godz.12.00 - spotkania dla dzieci i rodziców wprowadzające w świat instrumentów i muzyki klasycznej.
3) Jazz dla dzieci - dwa razy w miesiącu, w soboty o godz. 12.00 (wymiennie z Małą Akademią Muzyki) uczymy najmłodszych (i ich rodziców!), jak rozumieć i czerpać przyjemność ze słuchania muzyki jazzowej.
4) Salon Jazzowy - dwa razy w miesiącu, w środy o godz. 19.00, koncerty prezentujące wybitnych pianistów i muzyków jazzowych, jazzowe debiuty, nowości płytowe.
MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL ORGANOWY "JOHANN SEBASTIAN BACH"
W lipcu i sierpniu koncerty odbywają się w Katedrze Kościoła Polskokatolickiego pw. Ducha Św. przy ul. Szwoleżerów i w Katedrze Łowickiej.
KONCERTY EDUKACYJNE dla szkół i przedszkoli są organizowane od ponad 50 lat. Wprowadzają dzieci w świat muzyki poważnej poprzez baśniowe opowieści, przedstawiają życie i twórczość najwybitniejszych kompozytorów w lekkiej formie, przystosowanej do percepcji dziecka.
OGNISKA MUZYCZNE Towarzystwa prowadzą zajęcia dla ponad 450 uczniów, pobierających naukę gry na instrumentach muzycznych, umuzykalnienia, oraz w klasie śpiewu solowego. Edukację kończy egzamin dyplomowy obejmujący program szkoły muzycznej I stopnia. Warto wspomnieć o sekcji rozrywkowej i zajęciach umuzykalniających (rytmika) dla dzieci małych.
BIBLIOTEKA gromadzi i udostępnia materiały dokumentujące polską kulturę muzyczną XIX w. ze szczególnym uwzględnieniem życia muzycznego Warszawy. W zbiorach Biblioteki, Muzeum i Archiwum WTM znajdują się m. in. spuścizny kompozytorskie Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego, Józefa Stefaniego, Stanisława Moniuszki, Zygmunta Noskowskiego, Mieczysława Karłowicza, Michała Hertza, Władysława Millera (syna), Feliksa Rybickiego, Jana Pasierba-Orlanda, Henryka Swolkienia, Zbigniewa Wiszniewskiego, Michała Kruszyńskiego i Wacława Lachmana oraz pojedyncze autografy większości polskich kompozytorów tworzących w XIX wieku.
Ogółem zbiory Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego liczą ponad 47 500 pozycji.