Biblioteka

Biblioteka, Muzeum i Archiwum WTM posiada zbiór nut, książek, czasopism i rękopisów muzycznych, dotyczących polskiej kultury muzycznej XIX i pierwszej połowy XX wieku. Jest on podstawowym źródłem badań dla muzykologów, historyków i studentów uczelni muzycznych.


Bogata kolekcja rękopisów muzycznych jest także podstawą wydań źródłowych lub bywa wykorzystana przez artystów muzyków pragnących wzbogacić swój repertuar estradowy nieznanymi utworami polskich kompozytorów. W ograniczonym zakresie dostępna jest literatura pedagogiczna dla uczniów niższych i średnich szkół muzycznych.

Usługi reprograficzne: kserokopie, mikrofilmy, fotokopie i skany obiektów archiwalnych wykonywane są wyłącznie za zgodą i pośrednictwem kierownika Biblioteki WTM w Zakładzie Reprografii Biblioteki Narodowej w Warszawie, al. Niepodległości 213 z posiadanych przez Bibliotekę Narodową negatywów mikrofilmowych obiektów ze zbiorów Biblioteki WTM; kserokopie z pozostałych materiałów w ograniczonym zakresie na miejscu.

Udostępnianie powszechne, wyłącznie w czytelni Biblioteki WTM

Informacje o zawartości zbiorów Biblioteki WTM są dostępne w katalogach kartkowych w czytelni Biblioteki oraz w dwóch katalogach drukowanych:


- Andrzej i Irena Spózowie: Katalog polskich druków muzycznych 1801-1875
w zbiorach Biblioteki, Muzeum i Archiwum Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego im. Stanisława Moniuszki.
Warszawa 2000.


- Elżbieta Wąsowska: Rękopisy muzyczne XIX-XX wieku. T. 1-4. Warszawa 2001. (Katalog Mikrofilmów / Biblioteka Narodowa. Zakład Zbiorów Mikrofilmowych; nr 26-29).

Biblioteka, Muzeum i Archiwum Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego im. Stanisława Moniuszki, podobnie jak w latach ubiegłych, kontynuuje działania związane z  merytorycznym opracowaniem muzykologicznym i bibliotecznym kolejnego zespołu swoich zbiorów, poświęconych kulturze muzycznej Warszawy  XIX i pierwszej połowy XX wieku.

W 2024 r. prace objęły swym zasięgiem nieliczne, zachowane do naszych czasów, pamiątki dotyczące działalności Warszawskiego Towarzystwa Śpiewaczego „Lutnia”, założonego w 1886 r.

Pod kierunkiem Piotra Maszyńskiego prowadziło ono chór męski i mieszany, które to zespoły zdobyły ogromną popularność, dając przykład i zachętę do zakładania podobnych stowarzyszeń w innych polskich miastach. Tradycje tego stowarzyszenia trwają do dzisiaj pod nazwą Towarzystwa Śpiewaczego „Lutnia” im. Piotra Maszyńskiego w Warszawie.

W lokalu Biblioteki WTM przy ul. Zakroczymskie 2 odbywają się także spotkania ze studentami Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego, studentami Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina i innymi osobami zaciekawionymi zbiorami WTM.

19 kwietnia 2024 r. miała miejsce lekcja muzealna dla studentów Muzykologii UW,  zaś 19 i 20 lipca b.r. na trzech spotkaniach goszczono mieszkańców naszego miasta, których zapoznano z najważniejszymi wydarzeniami w 153-letnich dziejach Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego i z niektórymi unikatowymi zbiorami biblioteczno-muzealnymi.

Tadeusz Cieślewski: Gmach Filharmonii Warszawskiej, 1919.

Tutaj na I piętrze w okresie międzywojennym miały swoje siedziby: Warszawskie Towarzystwo Śpiewacze „Lutnia” i Warszawskie Towarzystwo Muzyczne.

W Bibliotece, Archiwum i Muzeum Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego im. Stanisława Moniuszki realizowany jest projekt współfinansowany przez miasto stołeczne Warszawa

Facebook

YouTube

Skip to content