Henryk Rewkiewicz … z kart historii WTM

26 października 2025, godz. 12.00
23 października 2025

Henryk Rewkiewicz … z kart historii WTM

Wraz z zakończeniem XIX Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina przypominamy postać Henryka Rewkiewicza (1888–1955)

Henryk Rewkiewicz to przedsiębiorcy, patrioty, melomana i członka zarządu Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego.

Bliski przyjaciel Jerzego Żurawlewa, pomysłodawcy Konkursu, był jego najwierniejszym sojusznikiem w chwilach, gdy realizacja idei wydawała się niemożliwa. To dzięki jego wsparciu i determinacji możliwe było przeprowadzenie pierwszej edycji Konkursu w 1927 roku.

Rewkiewicz był prawdziwym mecenasem kultury – wspierał artystów także w trudnych latach wojny, a jego dom był miejscem spotkań ludzi sztuki i ducha. Choć los nie oszczędził mu cierpienia po wojnie, pamięć o nim przetrwała.

Podczas XVIII Konkursu Chopinowskiego w 2021 roku po raz pierwszy przyznano Nagrodę im. Henryka Rewkiewicza, upamiętniając człowieka, którego wizja i odwaga pomogły narodzić się jednej z najważniejszych
muzycznych tradycji świata.

Warszawskie Towarzystwo Muzyczne z dumą przypomina, że to właśnie w jego gronie dojrzewały idee, które zmieniły historię polskiej kultury.

Facebook

Skip to content