4 października zmarła wieloletnia członkini WTMu, prof. Wisława Ćwiklińska

Październikowy rozkład jazdy w Pałacu Szustra
30 września 2024

4 października zmarła wieloletnia członkini WTMu, prof. Wisława Ćwiklińska

Z ogromnym smutkiem zawiadamiamy, że dnia 4 października br. odeszła prof. Wisława Ćwiklińska (1926-2024), aktywna od 1966 r. członkini Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego (w późniejszych latach także Członkini Zarządu oraz Komisji Rewizyjnej WTM), jedna z pierwszych członkiń Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków, śpiewaczka i pedagog.

Uczennica Magdaleny Halfterowej. Sopran koloraturowy. Debiutowała w Warszawie w czasie II wojny światowej (1943). W tym czasie działała także w konspiracji. Następnie występowała na Scenie Muzyczno-Operowej przy ul. Marszałkowskiej (pierwsza powojenna scena Teatru Wielkiego w Warszawie), Teatrze Wielkim w Poznaniu i w Operze Wrocławskiej. Współpracowała z Polskim Radiem, Filharmonią Narodową i agencjami estradowymi.

Wieloletnia, ceniona pedagog i kierownik sekcji wokalnej Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. J. Elsnera na Miodowej. Organizowała i prowadziła koncerty m.in. w Instytucie Niewidomych.

Wykształciła liczne grono śpiewaczek.

Do ostatnich miesięcy życia pozostała wierna pasji nauczania.

Pozostanie na zawsze w naszych sercach i pamięci. 🕯